Ekspresy do kawy

Ekspres do kawy, który sprawdzi się w każdym domu

Intuicyjne ekspresy do kawy to urządzenia, dzięki którym można cieszyć się wspaniałym aromatem najsłynniejszego włoskiego napoju w domowym zaciszu lub w firmowej kuchni. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że z pewnością każdy znajdzie sprzęt odpowiedni dla siebie. Najpopularniejsze są ekspresy kolbowe lub automatyczne, wyposażone w wiele przydatnych funkcji.

Ekspres do kawy – kolbowy czy automatyczny?

Ekspres kolbowy, inaczej zwany manualnym, to urządzenie, w którym stosuje się kawę mieloną – kupną lub zmieloną samodzielnie. W niektórych modelach można użyć kawy w formie tabletek. Ekspresy kolbowe wyposażone są w kolbę z pojedynczym lub podwójnym sitkiem, na jedną lub dwie porcje zmielonych ziaren. Elementem grzewczym są najczęściej bojlery, podgrzewające wodę za pomocą grzałki umieszczonej wewnątrz lub na zewnątrz. Większość ekspresów kolbowych posiada specjalną dyszę, umożliwiającą spienianie mleka i przygotowywanie kaw, takich jak latte lub cappuccino.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór ekspresów kolbowych. Domowe urządzenia są dosyć tanie, a ich ceny wahają się przeważnie od 200 do 2000 zł. Najbardziej uznanym producentem w tym przypadku jest np. Gaggia. Z kolei ekspresy kolbowe profesjonalne z dodatkowymi funkcjami to już wydatek rzędu ok. 4000 do nawet ponad 20 000 zł. Tutaj również warto zwrócić uwagę na producentów takich jak Gaggia i Saeco. Ekspresy kolbowe polecane są dla osób, które lubią mieć wpływ na proces przygotowania kawy oraz mają nieco więcej czasu, aby przyrządzić ten napój.

Ekspresy automatyczne z pewnością przypadną do gustu osobom, którym zależy na szybkim przyrządzeniu większej liczby kaw oraz na dodatkowych funkcjach urządzenia. Przyrządy tego rodzaju mają wbudowany młynek, który znacznie przyspiesza cały proces. Ekspresy automatyczne wyróżniają się zaawansowaną technologią i umożliwiają przygotowanie rozmaitych kaw za jednym naciśnięciem przycisku. Elementem spieniającym mleko jest w tym przypadku dysza (tańsza opcja) lub automatyczny system spieniający. Ekspresy automatyczne są polecane do użytku domowego i komercyjnego. Ze względu na wyższe ceny, na uwagę zasługują szczególnie urządzenia od sprawdzonych producentów, takich jak Necta, Gaggia i Saeco. Warto dodać, że w przypadku ekspresów kolbowych po każdym użyciu należy wyjąć sitko i usunąć z niego fusy, z kolei dużą zaletą ekspresów automatycznych jest opcja samoczynnego oczyszczania. Fusy zbierają się w pojemniku na zużytą kawę, który należy opróżnić po przygotowaniu określonej ilości napojów.

Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy?

W zależności od wybranego modelu, należy sprawdzić przede wszystkim:

  • - Młynek - ceramiczny czy stalowy: wersje ceramiczne uznawane są za cichsze, z kolei stalowe - za bardziej solidne.
  • - Czy urządzenie posiada wyświetlacz LCD, informujący o wybranych programach lub o konieczności wymiany filtra.
  • - Moc - im większa, tym szybciej przebiega parzenie kawy.
  • - Filtr do wody - najlepiej rekomendowany przez producenta. Jest to element, który poprawia smak napoju oraz chroni urządzenie przed osadami kamienia.
  • - Moc pompy odpowiedzialnej za utrzymanie prawidłowego ciśnienia wody.
  • - Czy ekspres posiada programator czasowy, umożliwiający przygotowanie kawy o ustawionej godzinie.
  • - Metodę spieniania mleka - najtańsza jest mechaniczna dysza, a droższy wariant to systemy mechaniczne, polecane osobom często korzystającym z ekspresów.
  • - Dodatkowe funkcje umożliwiające przygotowanie kawy według indywidualnych preferencji np. regulacja objętości kawy, stopień zmielenia ziaren, funkcja pamięci.
  • - Czy ekspresy dostępne są w wersji wolnostojącej, czy też do zabudowy. Jest to element szczególnie ważny w momencie projektowania nowej kuchni.
  • - Czy ekspres posiada w pełni wyjmowany blok zaparzający. Urządzenie z taką opcją dłużej zachowa czystość i żywotność.

Ekspres do kawy jako element wyposażenia wnętrza

W nowoczesnej kuchni ekspres do kawy nie jest wyłącznie urządzeniem, ale pełni też funkcję dekoracyjną. Powinien prezentować się szczególnie elegancko wtedy, gdy jest mocno eksponowany. Dzięki różnym modelom dostępnym na rynku, można dopasować ekspres do aranżacji pomieszczenia pod względem stylu, koloru oraz linii wzorniczej. Oryginalne wykończenie, podświetlane detale i ciekawe kolory poszczególnych elementów (żółte, czerwone, niebieskie) pasują do kuchni urządzonych w stylu industrialnym i glamour. Natomiast łagodniejsze kształty i spokojniejsze barwy (białe, czarne) lepiej sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu tradycyjnym, kolonialnym i skandynawskim. Innowacyjnym wyglądem mogą pochwalić się zwłaszcza ekspresy automatyczne, kolbowe są bardziej klasyczne. Dopasowanie ekspresu do pozostałych elementów wyposażenia kuchni jest szczególnie istotne w sytuacjach, kiedy dany model będzie znajdował się w zabudowie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku ewentualnej awarii, urządzenia wolnostojące można łatwiej oddać do serwisu, a te zabudowane potrzebują więcej czasu na wymontowanie.

Domowe

Ekspresy domowe – wyjątkowe chwile w zasięgu ręki

Marzą Państwo o pobudce z zapachem mielonej kawy? Udany...

Profesjonalne ekspresy...

Wydajne i wielofunkcyjne ekspresy profesjonalne

Ekspresy do kawy to bardzo ważny element wyposażenia nie...

Młynki do kawy

Przygotowanie pysznej i aromatycznej kawy wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu. Kluczową rolę odgrywa...

Ilość produktów: 103

Pokazano 1-12 z 103 pozycji

Aktywne filtry

Saeco Royal OTC ekspres do...

Kawy mleczne pod jednym przyciskiem

Cena podstawowa 3 320,00 zł -737,00 zł Cena 2 583,00 zł
Najniższa cena: 2 119,00 zł +464,00 zł